Sonda
Czy według Ciebie inwestycja w elektrownię fotowoltaiczną jest opłacalna?
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Produkt dnia
NOWE PRZEPISY OZE - WNIOSKI
NOWE PRZEPISY OZE - WNIOSKI

Witajcie! Po miesiącach doświadczeń z nowymi przepisami OZE, z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że nowelizacja ustawy OZE z lipca 2016 była bardzo potrzebna. I że faktycznie działa.

1. Uprościła i ujednoliciła zasady rozliczania zielonej energii z pv.
2. Podłączenie mikroinstalacji przebiega szybciej, sprawniej.
3. Likwiduje zbędne raportowanie danych do ZE przez inwestora.
4. Rozliczanie w systemie opustów 0,8 sprawia, że instalacja ma szansę zwrócić się po 7-8 latach.

Co prawda w nowym systemie netmeteringu nie uniknie się opłat stałych, które musimy po prostu płacić bez względu na to czy mamy, czy nie mamy instalacji pv, ale łatwiej jest dopasować moc instalacji do własnego zapotrzebowania na energię elektryczną w taki sposób, aby poza opłatami stałymi zniwelować rachunki za prąd praktycznie do 0,00 zł. W ten sposób, zamiast płacić rachunki za prąd, spłacamy własną inwestycję.

czytaj całość »
ILE PRĄDU WYPRODUKUJE TWOJA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA?

     wydajność paneli fotowoltaicznych

      Jak wszyscy wiemy, wydajność paneli fotowoltaicznych zależy między innymi od poziomu nasłonecznienia, temperatury i przejrzystości powietrza, pory dnia i roku. W dużej mierze wydajność zależy także od jakości samych paneli fotowoltaicznych, kąta ich nachylenia i strony świata, w którą jest skierowana nasza instalacja fotowoltaiczna

      Najlepszym możliwym kierunkiem nachylenia jest strona południowa, a najbardziej optymalnym kątem nachylenia jest kąt około 35 stopni. Jeśli więc mamy dach skierowany pod kątem 30-40 stopni w stronę południową, możemy przyjąć, że nasza instalacja fotowoltaiczna osiągnie możliwie najlepsze uzyski.

     Statystycznie przyjmuje się, że średnia wydajność pracy instalacji fotowoltaicznych w Polsce w optymalnych warunkach wynosi około 95%. Oznacza to, że każdy 1 KW mocy naszej instalacji wyprodukuje około 950 kwh prądu rocznie. Co jednak wtedy, gdy nasz dach ma nachylenie 20 albo 45 stopni? Co w przypadku, gdy dach nie jest skierowany idealnie na południe lub skierowany jest na wschód i zachód??

     Precyzyjną odpowiedź na te ważne pytania dostarcza powyższa tabela wydajności pracy względem stron świata i kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych. Zapraszamy do analizowania swoich dachów i prognozowania uzysków :)

Nowelizacja ustawy o OZE z 1 lipca 2016 i nowe przepisy dla prosumentów - WYJAŚNIENIE NOWYCH ZASAD NETMETERINGU
Nowelizacja ustawy o OZE z 1 lipca 2016 i nowe przepisy dla prosumentów - WYJAŚNIENIE NOWYCH ZASAD NETMETERINGU

Nowelizacja ustawy o OZE weszła w życie i... jest całkiem niezła. Rozwiązano i doprecyzowane wiele kwestii, które w poprzednim systemie budziły kontrowersje i działały na niekorzyść właścicieli elektrowni fotowoltaicznych. Ale jest też kilka minusów. Co zatem czeka PROSUMENTÓW w nowym systemie?

Nowa definicja Prosumenta:

Prosument – odbiorca końcowy dokonujący zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą regulowaną ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm.2)), zwaną dalej „ustawą o swobodzie działalności gospodarczej”;

Komentarz: definicja Prosumenta oprócz osób fizycznych obejmuje również inne podmioty (np. jednostki publiczne, kościoły i inne), które nie wykonują działalności gospodarczej, lub wykonują działalność, ale instalacja będzie wykorzystana na cele prywatne nie związane z działalnością gospodarczą (np. osoba fizyczna prowadząca działalność montuje instalację w budynku mieszkalnym nie związanym z działalnością gospodarczą). Prosument misi mieć umowę z energetyką w postaci umowy kompleksowej.

czytaj całość »
Inwestycja w panele fotowoltaiczne jedną z najlepszych inwestycji na rynku

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na zakup zestawu paneli fotowoltaicznych. Jak długo będziemy musieli czekać aż zwróci nam się inwestycja? Czy kiedykolwiek na niej zarobimy? A może lepiej zainwestować pieniądze w zupełnie coś innego?

Poniżej udowadniamy, że inwestycja w fotowoltaikę to w tej chwili jedna z najlepszych możliwych inwestycji. Zwraca się nawet w 8 lat i jest całkowicie bezpieczna.

Obliczymy to na poniższym przykładzie:

Załóżmy, że:
- Zainwestujemy w elektrownię słoneczną trójfazową 5 KW - 24 000 zł brutto
- Roczne zużywamy - 4 100 kilowatogodzin energii elektrycznej (340 kwh miesięcznie)
- Roczna produkcja energii z naszego zestawu paneli słonecznych wynosi - 4 800 kilowatogodzin
- W ciągu dnia zużywamy tylko 35% naszej produkcji, gdyż najczęściej w ciągu dnia nie ma nas w domu. 

czytaj całość »
Taryfy gwarantowane od 1 lipca 2016
Taryfy gwarantowane od 1 lipca 2016

Rząd zadecydował o przesunięciu o pół roku wsparcia dla prosumentów w postaci taryf gwarantowanych. Ostatecznie taryfy FiT mają wejść w życie 1 lipca 2016 roku. Dobra wiadomość jest taka, że osoby, które przyłączą do sieci energetycznej swoje instalacje fotowoltaiczne w pierwszej połowie 2016 roku prawdopodobnie także będą mogły skorzystać z tych stawek.

czytaj całość »
EKOKREDYT PROSUMENT II - KREDYT Z DOTACJĄ 30%
EKOKREDYT PROSUMENT II - KREDYT Z DOTACJĄ 30%

Skorzystaj z preferencyjnego finansowania na instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła !

Będziesz mógł otrzymać nawet 30-procentową dotację ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Oferta skierowana jest do:

  • osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym
  • wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych zarządzających budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi.

UWAGA: Wnioski o EKOKredyt Prosument II można składać 
od dnia 16 października 2017 roku!!
 

WIĘCEJ NA STRONIE BANKU BOŚ: https://www.bosbank.pl/klienci-indywidualni/finansowanie-twoich-marzen/kredyty-dla-domu/kredyty/ekokredyt-prosument-ii 

Net metering - nowy sposób rozliczania energii elektrycznej

Od 1 stycznia 2016 rusza tak zwany net metring. Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy rozważają zakup elektrowni fotowoltaicznej. Net metering to nic innego jak nowy sposób rozliczania się z energetyką ze sprzedaży energii, którą wyprodukuje nasza elektrownie. Net metering oznacza, że będziemy rozliczać się z przesyłu prądu w kilowatogodzinach, w stosunku 1 do 1, a nie tak jak obecnie w złotówkach. Dziś sprzedajemy energię po cenie 0,18 zł a odkupujemy po ok. 0,58 zł, co dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych nie jest zbyt korzystne. Nowa forma rozliczania niweluje tę różnicę w cenie i zatem rozwiązuje problem nieopłacalności.

 

czytaj całość »
40 tysięcy instalacji fotowoltaicznych w 2016 roku

W 2016 roku może działać w Polsce blisko 40 tysięcy domowych instalacji fotowoltaicznych - podaje Gazeta Wyborcza.

"GW" przekonuje, że idąc za przykładem Niemiec, które mają bardzo zbliżony klimat do naszego, również w Polsce nie da się uniknąć rozwoju branży fotowoltaicznej. Jest to najtańszy i najefektywnieszy sposób wytwarzania energii elektrycznej. W Niemczech fotowoltaika dostarcza nawet 20 GW mocy w samym tylko lecie.

 

czytaj całość »
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl