Sonda
Czy według Ciebie inwestycja w elektrownię fotowoltaiczną jest opłacalna?
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Produkt dnia
Zasada działania fotowoltaiki

zasada działania fotowoltaiki

Zasada działania fotowoltaiki

Czym jest instalacja fotowoltaiczna, w jaki sposób działa i jakie płyną z niej korzyści? To pytania, z którymi spotykamy się najczęściej. Czasami instalacje fotowoltaiczne są mylone z popularnymi kolektorami słonecznymi, które służą do ogrzewania wody użytkowej. Fotowoltaika jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem i dostarcza dużo więcej korzyści dla naszego domu.

Instalacja fotowoltaiczna zamienia energię słoneczną w prąd, dokładnie taki sam jaki mamy w gniazdkach elektrycznych naszego domu. Dlatego z energii elektrycznej płynącej ze słońca możemy korzystać w różny sposób, od zasilania nią tradycyjnego sprzętu aż do ogrzewania nią wody użytkowej i domu.

Instalacja fotowoltaiczna jest bardzo prostym urządzeniem i składa się z kilku elementów: paneli fotowoltaicznych przekształcających światło w energię elektryczną, inwertera, który przesyła wyprodukowany prąd do gniazdek elektrycznych w naszym domu, aluminiowej konstrukcji montażowej, zabezpieczeń fotowoltaicznych służących do ochrony naszej instalacja przed przepięciami, wyładowaniami atmosferycznymi oraz z kabli, którymi instalacja fotowoltaiczna spięta jest w całość z instalacją elektryczną naszego domu.

 

Działanie fotowoltaiki - Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały dzięki odbiciu się fotonów od ogniwa krzemu wewnątrz panela. Następnie prąd stały przepływa przewodami od paneli fotowoltaicznych do inwertera, który zamienia go na prąd zmienny. Tak powstały prąd zmienny rozsyłany jest po instalacji elektrycznej w naszym domu, dzięki czemu możemy wykorzystywać go na bieżące potrzeby. Prąd, którego nie wykorzystujemy na bieżąco jest wysyłany do sieci energetycznej (Tauron, PGE, ENEA, Energa), w której zostaje dla nas zmagazynowany. Następnie możemy go wykorzystać w 80% w ciągu 365 dni od daty zmagazynowania.

Dzięki takiemu systemowi rozliczania prądu z zakładem energetycznym, możemy zbudować instalację fotowoltaiczną dostosowaną do naszych potrzeb, dzięki której całkowicie przestaniemy płacić za prąd. Jedyną opłatą, którą będziemy zobowiązani wnosić do ZE jest opłata za utrzymanie łącza, tzw. opłata licznikowa, która wynosi około 10-20 zł miesięcznie.

 

 

rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne na dachu

Podstawą do zamontowania paneli fotowoltaicznych na dachu jest konstrukcja montażowa, którą dostosowuje się do rodzaju pokrycia i kąta nachylenia dachu. Aby odpowiednio dobrać konstrukcje pod panele fotowoltaiczne zawsze na wstępie wykonujemy bezpłatny audyt techniczny, który konkretyzuje nam moc instalacji i możliwości techniczne dachu. Panele fotowoltaiczne wyglądają bardzo estetycznie więc nie musicie się martwić o wygląd swojego domu. Zapraszamy do zakładki „Portfolio”, gdzie znajdują się zdjęcia z naszych realizacji. Tam możecie podglądnąć jak wyglądają instalacje fotowoltaiczne na dachach.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Instalacje fotowoltaiczne na gruncie powstają na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, którą wbijamy na wymaganą głębokość. Dzięki temu, że konstrukcja nie jest na trwałe związana z gruntem, taka inwestycja nie wymaga uzyskania pozwoleń budowlanych. Montaż na gruncie trwa średnio 2 dni. Instalacja fotowoltaiczna na gruncie jest często stosowana w przypadku, gdy ze względów technicznych nie ma możliwości zainstalowania jej na dachu lub przy budowie farm fotowoltaicznych.

korzyści z fotowoltaiki

Korzyści z fotowoltaiki jest bardzo dużo…

Redukcja emisji dwutlenku węgla (CO2) - panele fotowoltaiczne produkując prąd nie wydzielają dwutlenku węgla ani żadnych innych szkodliwych związków chemicznych. Są całkowicie bezpieczne dla środowiska, dlatego instalacje fotowoltaiczne zaliczamy do branży OZE.

 

Prąd produkowany jest niezależnie od pogody – panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd zawsze gdy mają do czynienia ze światłem. W związku z tym instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd bez względu na to czy mamy pochmurny czy słoneczny dzień. Różnica jest natomiast w wydajności pracy. Im bardziej słoneczny dzień, tym fotowoltaika działa lepiej. Dlatego zdecydowaną większość prądu panele fotowoltaiczne wyprodukują nam wiosną, latem i wczesną jesienią. Dzięki temu zmagazynujemy prąd w zakładzie energetycznym i wykorzystamy go w okresie, w którym instalacja pv pracuje słabo, czyli w okresie od listopada do lutego.

 

 Niskie koszty eksploatacji – instalacja fotowoltaiczna jest systemem bezobsługowym, nie wymagającym okresowych przeglądów serwisowych. Jednak zawsze zalecamy naszym Klientom, by raz do roku przemywali czystą wodą panele fotowoltaiczne aby oczyścić je z kurzu i pyłu powstającego przez warunki atmosferyczne. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi utrzymujemy maksymalną wydajność pracy całego systemu. Są to jedyne prace konserwacyjne, które należy przeprowadzać. Dodatkowym atutem instalacji jest długa, 25 letnia gwarancja wydajnościowa na panele fotowoltaiczne, która wynosi minimum 80% mocy znamionowej po 25 latach pracy.

 

Brak dodatkowych akumulatorów - prąd, z którego nie korzystamy na bieżąco, magazynujemy w zakładzie energetycznych, który jest naszym magazynem energii. Nie potrzebujemy więc dodatkowych akumulatorów, które tylko podnoszą koszty inwestycji.

 

Zwrot kosztów – instalacja fotowoltaiczna zwraca się w okresie 7 – 10 lat. Taki zwrot inwestycji jesteśmy w stanie wyliczyć w bardzo prosty sposób. Np. instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 KW wyprodukuje około 9 500 kwh prądu rocznie. Jeżeli przyjmiemy, że 1 kwh prądu kosztuje obecnie 0,6 zł to nasza roczna oszczędność wyniesie około 5 700 zł. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 KW kosztuje 43 800 zł brutto. Rachunek jest więc prosty: 43 800 zł : 5 700 zł = 7,7 lat. Pamiętajmy, że cena prądu będzie prawdopodobnie coraz wyższa, a im droższy prąd tym fotowoltaika szybciej się zwróci. Pamiętajmy również o tym, że dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej będziemy korzystać z darmowego prądu ze słońca przynajmniej przez 25 lat.

 

Prawo - regulacje prawne są coraz lepsze. Te, które obowiązują obecnie pozwalają nam na to, by zbudować instalację fotowoltaiczną, która w 100% pokryje nasze zapotrzebowanie na prąd. Dzięki temu jesteśmy w stanie zniwelować rachunki za prąd nawet do 0 zł. Rosnące ceny prądu będą prawdopodobnie sprzyjać posiadaczom instalacji fotowoltaicznych, którym inwestycja zwróci się jeszcze szybciej.

 

Szybkość montażu – montaż instalacji fotowoltaicznej trwa zazwyczaj jeden, dwa dni. Obejmuje on między innymi instalację konstrukcji montażowej i paneli fotowoltaicznych oraz inwertera (falownika) i zabezpieczeń fotowoltaicznych.

 

Przyszłość – po okresie, w którym nastąpi zwrot inwestycji mamy prąd całkowicie za darmo. Energetyce płacimy jedynie za utrzymanie łącza, czyli tzw. opłatę licznikową, która wynosi około 10-20 zł miesięcznie. Panele fotowoltaiczne są objęte aż 25 letnią gwarancją producenta, będą więc nam służyć przez wiele lat, gwarantując nam dużo lepszą rentowność niż większość inwestycji dostępnych na rynku.

 

koszt instalacji fotowoltaicznej

Koszt instalacji fotowoltaicznej 

Współpracujemy z najlepszymi markami na świecie. Zdajemy sobie sprawę, że instalacja fotowoltaiczna ma służyć przez wiele lat, dlatego do jej budowy zawsze wykorzystujemy sprzęt najwyższej klasy. Koszt kompletnej instalacji fotowoltaicznej zaczyna się już od 19 600zł w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW. Jest to cena za gotowe rozwiązanie. Usługa obejmuje dostawę sprzętu, montaż, uruchomienie, przeszkolenie z zakresu obsługi urządzenia oraz wszelkie formalności związane z podłączeniem instalacji fotowoltaicznej do zakładu elektrycznego. Dbamy o swoich klientów, dlatego gwarantujemy profesjonalizm na każdym etapie realizacji inwestycji. Wykonujemy instalacje o bardzo szerokim zakresie mocy, od 1kW do 1000 kW.

 

koszt panela fotowoltaicznego

 

 

Koszt pojedynczego panela

Ceny markowych paneli fotowoltaicznych wahają się między 800 – 1100 zł brutto. Cena pojedynczego panela zależy od jego jakości, mocy oraz wydajności. W swojej ofercie posiadamy m.in. moduły marki Q.Cells o mocy od 285W do 320W. Zapraszamy przejrzenia naszej oferty oraz do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy pomogą Wam w zaprojektowaniu i wykonaniu instalacji fotowoltaicznej dostosowanej do Waszych potrzeb.

 

dofinansowania do fotowoltaiki

Dofinansowania

W Polsce czasami pojawiają się dofinansowania do inwestycji w odnawialne źródła energii. Są wśród nich także dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych. Najczęściej pochodzą one z programów gminnych lub z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W różnych regionach Polski występują różne programy przewidujące dofinansowanie na różnym poziomie. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, skontaktuj się z przedstawicielem naszej firmy w swoim województwie.

 

Producenci paneli fotowoltaicznych

Korzystamy tylko z najlepszych marek na świecie. Swoją wiedzę i doświadczenie w branży fotowoltaiki wykorzystujemy każdego dnia. Wszystko po to, ażeby wprowadzać rozwiązania, które skutecznie obniżają koszty zużycia energii elektrycznej. Przykładamy dużą uwagę do jakości sprzętu, który oferujemy naszym klientom. Zdajemy sobie sprawę, że instalacja ma służyć przez wiele lat, dlatego zawsze oferujemy markowe, sprawdzone rozwiązania. W naszej ofercie znajdziecie inwertery znanych i cenionych firm takich jak FRONIUS, ABB i SOLAR EDGE. Najwyższą jakość paneli fotowoltaicznych zapewnia nam firma HANWHA Q.CELLS, która może poszczycić się 65 letnim doświadczeniem, SHARP ze swoim 55 letnim doświadczeniem oraz inne uznane marki takie jak SUNTECH, REC, LG.

Jeżeli jesteś zainteresowany montażem paneli fotowoltaicznych skontaktuj się z nami:

Skorzystaj z: formularza kontaktowego
Wyślij email: pgreen@pgreen.com.pl
lub zadzwoń do swojego oddziału.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl